«Ўзэкспомарказ» Миллий кўргазма компанияси» акциядорлик жамияти кузатув кенгашининг мустақил аъзолиги учун танлов эълон қилади
«Ўзэкспомарказ» Миллий кўргазма компанияси» акциядорлик жамияти
кузатув кенгашининг мустақил аъзолиги учун танлов эълон қилади
Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ва хорижий давлат фуқаролари танловда иштирок этиш учун ариза топширишлари мумкин. Танлов “Кузатув кенгаши мустақил аъзолиги учун танлов ўтказиш ва номзодларни танлаб олиш тўғрисида”ги Низом асосида ўтказилади.
Танловга аризаларни қабул қилишнинг бошланиш санаси: 04 апрель 2024 йил соат 09:00 дан.
Танловга аризаларни қабул қилишнинг тугаш санаси: 03 май 2024 йил соат 18:00 гача.
Аризалар тақдим этиладиган жой: Тошкент шаҳри, Юнусобод тумани, Амир Темур шох кўчаси, 107 уй манзилида жойлашган Жамият биноси.
Алоқа маълумотлари: (0-371-238-56-21), info@uzexpocentre.uz
Жамият фаолиятининг асосий йўналишлари: кўргазмалар, ярмаркалар, тақдимотлар ва шу турдаги бошқа тадбирларни ўтказиш.
Лавозимга даъвогар номзодлар томонидан қуйидаги хужжатлар тақдим этилиши лозим:
• шахсни тасдиқловчи ҳужжат нусхаси, меҳнат дафтарчаси нусхаси (мавжуд бўлса) ёки иш тажрибасини тасдиқловчи ҳужжатлар, маълумоти тўғрисидаги ҳужжат нусхаси;
• меҳнат фаолияти тўғрисида маълумотнома (резюме);
• тавсиянома (агар мавжуд бўлса);
• “Кузатув кенгаши мустақил аъзолиги учун танлов ўтказиш ва номзодларни танлаб олиш тўғрисида”ги Низомнинг 1-иловасида келтирилган шаклда жамият кузатув кенгаши мустақил аъзосининг мустақиллик мезонларига мувофиқлиги тўғрисидаги ариза.
Номзодлар қуйидаги талабларга жавоб бериши лозим:
• олий маълумотга эга бўлиш;
• раҳбарлик (раҳбар, раҳбар ўринбосари, бош ҳисобчи, менежер, супервайзер, юридик хизмат бошлиғи, корпоратив бошқарув соҳасида фаолият юритадиган бошқарма бошлиғи, ваколатхона ёки филиал раҳбари) лавозимларида камида икки йиллик иш тажрибасига эга бўлиш;
• судланмаган ёки судланганлик ҳолати ўрнатилган тартибда тугатилган ёки олиб ташланган бўлиши;
• сўнгги уч йил ичида жамиятда ва (ёки) жамиятнинг аффилланган шахсларида ишламаган бўлиши;
• жамият овоз берувчи акцияларининг беш ёки ундан ортиқ фоизига эгалик қилувчи (тўғридан-тўғри ва (ёки) аффилланган шахслар орқали) акциядор бўлмаслиги;
• жамиятнинг ва (ёки) унинг аффилланган шахсининг йирик мижози ва (ёки) йирик етказиб берувчиси билан фуқаролик-ҳуқуқий муносабатларда бўлмаслиги керак. Бунда қайси шахслар билан базавий ҳисоблаш миқдорининг икки минг бараваридан кўп бўлган суммага тенг амалдаги шартнома мавжуд бўлса, ўша шахслар йирик мижоз ва йирик етказиб берувчи деб эътироф этилади;
• сўнгги уч йил ичида жамиятга ва (ёки) жамиятнинг аффилланган шахсларига аудиторлик хизматларини кўрсатган аудиторлик ташкилотининг ходими бўлмаслик;
• кетма-кет олти йил давомида жамиятнинг кузатув кенгаши таркибига кирмаган шахс бўлиш;
• жамият ва (ёки) унинг аффилланган шахслари билан бирор-бир келишувга эга бўлмаслик, бундан кузатув кенгаши аъзосининг вазифалари ва функциялари бажарилишини таъминлаш билан боғлиқ бўлган келишувлар мустасно;
• жамиятнинг бошқарув ва ички назорат органларининг ва (ёки) унинг аффилланган шахсларининг аъзоси бўлган шахснинг ёки сўнгги уч йил ичида уларга аъзо бўлган шахснинг яқин қариндоши ёки қуда томондан қариндоши (ота-онаси, ака-укалари, опа-сингиллари, ўғиллари, қизлари, эри (хотини), шунингдек эрининг (хотинининг) ота-онаси, ака-укалари, опа-сингиллари ва фарзандлари) бўлмаслиги;
• давлат бошқаруви органининг ёки давлат жамиятсининг ходими бўлмаслик;
• жамиятнинг уставида ёки акциядорлар умумий йиғилишининг қарорлари билан тасдиқланган ҳужжатларда белгиланган талабларга мувофиқ бўлиш.
Номзодларга қўйиладиган талаблар, кутилаётган вазифалар ва ваколатлар:
• қонунчиликда ва жамият уставида белгиланган кузатув кенгаши аъзоси ваколат ва вазифаларини бажариш;

АО «Национальная выставочная компания «Узэкспомарказ» объявляет конкурс на независимое членство в наблюдательном совете
Акционерное общество «Узэкспоцентр» Национальная выставочная компания
объявляет конкурс на должность независимого члена наблюдательного совета
Заявку на участие в конкурсе могут подать граждане Республики Узбекистан и граждане иностранных государств. Конкурс проводится на основании Положения «О проведении конкурса и отборе кандидатов в независимые члены Наблюдательного совета».
Дата приема заявок на конкурс: 04 апреля 2024 года с 09:00.
Последний день приема заявок на участие в конкурсе: 03 мая 2024 года до 18:00.
Место подачи заявок: Общественное здание, расположенное по адресу: Юнусабадский район, улица Амира Темура Шох, 107, город Ташкент.
Контакты: (0-371-238-56-21), info@uzexpocentre.uz
Основные направления деятельности общества: проведение выставок, ярмарок, презентаций и других подобных мероприятий.
Кандидаты, претендующие на должность, должны представить следующие документы:
• копия документа, удостоверяющего личность, копия трудовой книжки (при наличии) или документов, подтверждающих стаж работы, копия документа об образовании;
• справка с места работы (резюме);
• рекомендательное письмо (при наличии);
• Заявление о соответствии критериям независимости независимого члена наблюдательного совета общества по форме, приведенной в приложении 1 к Положению «О проведении конкурса и отборе кандидатов в независимые члены наблюдательного совета».
Кандидаты должны соответствовать следующим требованиям:
• иметь высшее образование;
• иметь опыт работы на руководящих должностях не менее двух лет (руководитель, заместитель руководителя, главный бухгалтер, менеджер, супервайзер, руководитель юридической службы, руководитель отдела, действующего в сфере корпоративного управления, руководитель представительства или филиала);
• не иметь судимости либо иметь судимость, прекращенную или снятую в установленном порядке;
• не работавшие в обществе и (или) аффилированных с обществом лицах в течение последних трех лет;
• не быть акционером (непосредственно и (или) через аффилированные лица), владеющим пятью и более процентами голосующих акций общества;
• не должен состоять в гражданско-правовых отношениях с крупным заказчиком и (или) крупным поставщиком общества и (или) его аффилированным лицом. При этом крупными заказчиками и крупными поставщиками признаются те лица, с которыми имеется действующий договор на сумму, более чем в две тысячи раз превышающую сумму базового расчета;
• не быть работником аудиторской организации, оказывавшей обществу и (или) аффилированным лицам общества аудиторские услуги в течение последних трех лет;
• быть лицом, не входившим в состав наблюдательного совета общества шесть лет подряд;
• не иметь каких-либо соглашений с обществом и (или) его аффилированными лицами, за исключением соглашений, связанных с исполнением обязанностей и функций члена наблюдательного совета;
• не быть близким родственником или родственником супруги (родители, братья, сестры, сыновья, дочери, муж) лица, являющегося членом органов управления и внутреннего контроля общества и (или) его аффилированных лиц, либо лица, члена из них в течение последних трех лет отсутствия (жены), а также родителей, братьев, сестер и детей ее мужа (жены);
• не быть работником органа государственного управления или государственного общества;
• соблюдение требований, предусмотренных уставом общества или документами, утвержденными решениями общего собрания акционеров.
Требования к кандидату, ожидаемые задачи и полномочия:
• осуществляет полномочия и обязанности члена наблюдательного совета, определенные законодательством и уставом общества;