Xalqaro “Zira Fest” gastrofestivali
2025-yil 30-sentabrdan 2-oktabrgacha «O’zekspomarkaz» MKK” Ajning 1-2-sonli pavilonlarida xalqaro “Zira Fest” gastrofestivali bo‘lib o‘tmoqda.
Bu tadbir gastronomiya sohasidagi yetakchi brendlar — Jowi, OzTi Inoksan, Simonelli va yana 100 dan ortiq kompaniyalarni birlashtiradi. Festival taomlar yo’nalishida biznes aloqalarni o‘rnatish uchun muhim maydonga aylanadi.
Festival doirasida sizni 30-50 ta do‘kondan iborat gastronomik yarmarka, ochiq maydondagi taomlar furgoni, ko’ngilochar shoular va konsertlar, Italiya va MDH mamlakatlaridan mashhur oshpazlarning mahorat darslari, bundan tashqari baristalar chempionati, Rossiya va O‘zbekistonning yetakchi restoran biznesi mutaxassislari ishtirokidagi forum bo‘lib o‘tadi.

International Gastro Festival Zira Fest
From September 30 to October 2, 2025, the International Gastro Festival Zira Fest will be held at Uzexpocenter.
This unique event will bring together more than 100 companies, including leading brands such as Jowi, OzTi Inoksan, and Simonelli, and will serve as a platform for building business connections in the gastronomy industry.
The festival will feature a gastronomic fair with 30–50 stalls, food trucks in the open-air area offering exquisite dishes, entertainment shows and concerts, as well as master classes from renowned chefs from Italy and the CIS. Guests can also look forward to a barista championship and a forum with top restaurant industry experts from Russia and Uzbekistan.
We invite entrepreneurs, restaurant owners, and gastronomy enthusiasts to attend Zira Fest and explore new horizons in the culinary world!