“Ўзбекистон нефть ва гази – OGU 2024” 26 йиллик халқаро кўргазма ва конференцияси
Ўзбекистон Республикасининг нефть-газ саноати ялпи ички маҳсулот, бюджет даромадлари ва валюта тушумларининг асосий манбаларидан бири бўлиб, саноат ишлаб чиқариши таркибида ва инвестицияларни жалб этишда ҳам муҳим ўрин тутади.
Бозор механизмлари асосида тармоқни босқичма-босқич, тизимли ислоҳ қилиш давом этмоқда, рақобат учун шарт-шароит яратилмоқда, бу эса водород энергиясини ишлаб чиқариш, ташиш, қайта ишлаш, ўзлаштириш самарадорлигини ошириш, энг муҳими, табиий энергия билан узлуксиз таъминлаш имконини бермоқда. истеъмолчиларга газ ва нефть маҳсулотлари. Шу билан бирга, бу инвесторларга тажриба ва замонавий технологияларга лойиҳаларни амалга ошириш имкониятини беради.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Фитч Ратингс ва С&П Глобал Ратингс халқаро кредит агентликлари томонидан баҳоланган ББ халқаро корпоратив кредит рейтингини олди ва Лондон фонд биржасида 7 йил муддатга 4,75 дан паст бўлган 700 миллион АҚШ доллари миқдоридаги еврооблигацияларни муваффақиятли жойлаштирди. %. Евробондлардан олинган маблағлар, биринчи навбатда, углеводородларни қазиб олиш ва қайта ишлаш ҳажмини оширишга қаратилган тадбирлар ва истиқболли лойиҳаларга йўналтирилади.
Ушбу муваффақиятлар фонида “Ўзбекистон нефть ва гази – ОГУ” халқаро кўргазма-конференциясининг профессионал мулоқот майдони ўзининг юксак маҳсулдорлигини ишончли намоён этмоқда. Бу долзарб масалаларни муҳокама қилиш учун тегишли идоралар ва халқаро нефть-газ компаниялари вакилларининг ўзаро ҳамкорлигининг самарали механизми ҳисобланади.
“Ўзбекистон нефть ва гази – ОГУ” халқаро кўргазма ва конференцияси нефть ва газ саноати мутахассислари учун ҳар йили ўтказиладиган энг йирик тадбирдир. Бу ёқилғи-энергетика комплексининг етакчи мутахассислари – тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларининг тадбир иштирокчилари, ишлаб чиқарувчилар ва истеъмолчилар билан учрашадиган жойидир. Бу ерда энг сўнгги ишланмалар тақдим этилмоқда, трендли маърузалар тингланмоқда, ёш олимларнинг тақдимотлари ўтказилмоқда, келгусида ҳамкорлик бўйича меморандумлар, битимлар ва шартномалар имзоланмоқда.
Кўп йиллар давомида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти кўмаги ва фаол иштирокида ОГУ амалга оширилиб келинмоқда.
ОГУ 2023 рақамлари ва фактлари:
• иштирокчи компаниялар: 171;
• иштирокчилар географияси: 18 та давлат;
• кенг ҳомийлик;
• 3 кун давомида кўргазмага ёқилғи-энергетика комплексидан 14752 нафар мутахассислар ва ихтисослаштирилган таълим муассасалари талабалари ташриф буюришди;
• иштирокчиларнинг Энергетика вазирлиги ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ вакиллари билан 40 дан ортиқ Г2Б ва Б2Б учрашувлари;

26-я Юбилейная Международная Выставка и Конференция «Нефть и Газ Узбекистана - OGU 2023»
• Нефтегазовая отрасль Республики Узбекистан является одним из основных источников формирования ВВП, доходов бюджета и валютных поступлений, а также играет значительную роль в структуре производства промышленной продукции и привлечения инвестиций.
Поэтапное планомерное реформирование отрасли продолжается на основе рыночных механизмов, создавая условия для конкуренции, дающей возможность повысить эффективность производства, транспортировки, переработки, развития водородной энергетики и, самое главное, для обеспечения бесперебойной поставки природного газа и нефтепродуктов потребителям. Вместе с тем, это предоставляет инвесторам, обладающим опытом и современными технологиями, возможности для реализации проектов.
АО «Узбекнефтегаз» получил международный корпоративный кредитный рейтинг на уровне BB- оцененный со стороны международных кредитных агентств «Fitch Ratings» и «S&P Global Ratings» и успешно разместила на Лондонской фондовой бирже еврооблигации на сумму 700 млн. долларов США сроком на 7 лет под 4,75%. Средства, поступившие от евробондов, будут направлены в первую очередь на мероприятия и перспективные проекты, направленные на увеличение объемов добычи и переработки углеводородов.
На фоне этих успехов профессиональная диалоговая площадка Международной выставки и конференции «Нефть и Газ Узбекистана - OGU» убедительно демонстрирует свою высокую продуктивность. Она является эффективным механизмом взаимодействия профильных ведомств с представителями международных нефтегазовых компаний для обсуждения актуальных вопросов.
Международная выставка и конференция «Нефть и Газ Узбекистана - OGU» — крупнейшее ежегодное событие для профессионалов нефтегазовой индустрии. Это место встречи ведущих экспертов в топливно-энергетического комплекса - руководителей профильных министерств и ведомств с участниками события, производителей и потребителей. Здесь представляются новейшие разработки, звучат трендовые доклады, проводятся презентации молодых ученых, подписываются меморандумы, соглашения и контракты о дальнейшем сотрудничестве.
На протяжении многих лет OGU проводится при поддержке и активном участии Министерства энергетики Республики Узбекистан и АО «Узбекнефтегаз».
Цифры и факты OGU 2023:
• компании-участницы: 171;
• география участников : 18 стран;
• широкий спонсорский состав;
• за 3 дня выставку посетило 14 752 специалистов топливно-энергетического комплекса и студентов профильных учебных заведений;
• свыше 40 G2B и В2В встреч участников с представителями Министерства энергетики и АО «Узбекнефтегаз»;