“Ўзбекистон нефть ва гази – OGU 2024” 26 йиллик халқаро кўргазма ва конференцияси
Ўзбекистон Республикасининг нефть-газ саноати ялпи ички маҳсулот, бюджет даромадлари ва валюта тушумларининг асосий манбаларидан бири бўлиб, саноат ишлаб чиқариши таркибида ва инвестицияларни жалб этишда ҳам муҳим ўрин тутади.
Бозор механизмлари асосида тармоқни босқичма-босқич, тизимли ислоҳ қилиш давом этмоқда, рақобат учун шарт-шароит яратилмоқда, бу эса водород энергиясини ишлаб чиқариш, ташиш, қайта ишлаш, ўзлаштириш самарадорлигини ошириш, энг муҳими, табиий энергия билан узлуксиз таъминлаш имконини бермоқда. истеъмолчиларга газ ва нефть маҳсулотлари. Шу билан бирга, бу инвесторларга тажриба ва замонавий технологияларга лойиҳаларни амалга ошириш имкониятини беради.
«Ўзбекнефтгаз» АЖ Фитч Ратингс ва С&П Глобал Ратингс халқаро кредит агентликлари томонидан баҳоланган ББ халқаро корпоратив кредит рейтингини олди ва Лондон фонд биржасида 7 йил муддатга 4,75 дан паст бўлган 700 миллион АҚШ доллари миқдоридаги еврооблигацияларни муваффақиятли жойлаштирди. %. Евробондлардан олинган маблағлар, биринчи навбатда, углеводородларни қазиб олиш ва қайта ишлаш ҳажмини оширишга қаратилган тадбирлар ва истиқболли лойиҳаларга йўналтирилади.
Ушбу муваффақиятлар фонида “Ўзбекистон нефть ва гази – ОГУ” халқаро кўргазма-конференциясининг профессионал мулоқот майдони ўзининг юксак маҳсулдорлигини ишончли намоён этмоқда. Бу долзарб масалаларни муҳокама қилиш учун тегишли идоралар ва халқаро нефть-газ компаниялари вакилларининг ўзаро ҳамкорлигининг самарали механизми ҳисобланади.
“Ўзбекистон нефть ва гази – ОГУ” халқаро кўргазма ва конференцияси нефть ва газ саноати мутахассислари учун ҳар йили ўтказиладиган энг йирик тадбирдир. Бу ёқилғи-энергетика комплексининг етакчи мутахассислари – тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларининг тадбир иштирокчилари, ишлаб чиқарувчилар ва истеъмолчилар билан учрашадиган жойидир. Бу ерда энг сўнгги ишланмалар тақдим этилмоқда, трендли маърузалар тингланмоқда, ёш олимларнинг тақдимотлари ўтказилмоқда, келгусида ҳамкорлик бўйича меморандумлар, битимлар ва шартномалар имзоланмоқда.
Кўп йиллар давомида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти кўмаги ва фаол иштирокида ОГУ амалга оширилиб келинмоқда.
ОГУ 2023 рақамлари ва фактлари:
• иштирокчи компаниялар: 171;
• иштирокчилар географияси: 18 та давлат;
• кенг ҳомийлик;
• 3 кун давомида кўргазмага ёқилғи-энергетика комплексидан 14752 нафар мутахассислар ва ихтисослаштирилган таълим муассасалари талабалари ташриф буюришди;
• иштирокчиларнинг Энергетика вазирлиги ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ вакиллари билан 40 дан ортиқ Г2Б ва Б2Б учрашувлари;

14 May - 16 May 2024
• The oil and gas industry of the Republic of Uzbekistan is one of the main sources of GDP, budget revenues and foreign exchange earnings, and also plays a significant role in the structure of industrial production and investment attraction.
The gradual systematic reform of the industry continues on the basis of market mechanisms, creating conditions for competition, which makes it possible to increase the efficiency of production, transportation, processing, development of hydrogen energy and, most importantly, to ensure the uninterrupted supply of natural gas and petroleum products to consumers. At the same time, it provides investors with experience and modern technologies with the opportunity to implement projects.
JSC "Uzbekneftegaz" received an international corporate credit rating of BB - assessed by the international credit agencies "Fitch Ratings" and "S&P Global Ratings" and successfully placed on the London Stock Exchange Eurobonds in the amount of 700 million US dollars for a period of 7 years under 4 .75%. The funds received from Eurobonds will be directed primarily to events and promising projects aimed at increasing the volume of production and processing of hydrocarbons.
The unique 5th plant in the world for the production of synthetic liquid fuel Uzbekistan GTL was launched, where import-substituting products of oil products and hydrocarbon raw materials for a total amount of more than $1 billion will be produced annually.
Against the backdrop of these successes, the professional dialogue platform of the International Exhibition and the Conference "Oil and Gas of Uzbekistan - OGU" constantly demonstrates its high productivity. It is an effective mechanism for interaction between relevant departments and representatives of international oil and gas companies to discuss topical issues.
The international exhibition and conference "Oil and Gas of Uzbekistan - OGU" is the largest annual event for professionals in the oil and gas industry. This is a meeting place for leading experts in the fuel and energy complex - heads of relevant ministries and departments with event participants, manufacturers and consumers. Here the latest developments are presented, trend reports are heard, presentations of young scientists are held, memorandums, agreements and contracts on further cooperation are signed.
For many years, OGU has been held with the support and active participation of the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan and JSC "Uzbekneftegaz".
Figures and facts of OGU 2023:
• participating companies: 171;
• geography of participants: 18 countries;
• wide sponsorship;
• for 3 days the exhibition was visited by 14,752 specialists of the fuel and energy complex and students of specialized educational institutions;
• over 40 G2B and B2B meetings of participants with representatives of the Ministry of Energy and Uzbekneftegaz JSC;
• 80% of exhibitors have confirmed their participation in next year`s exhibition.
Watch reporting video
Participants` feedback:
• 100% of participants consider it important to participate in the exhibition for business development;
• 46% reached an agreement at the exhibition, 16% signed contracts;
• 72% of exhibitors are satisfied with the contacts made at the exhibition;
• 78% of exhibitors would recommend participation in the exhibition to their partners and colleagues.